Skip navigation

by

Rüzgar modellemede yeni bir dönem: ERA5 

Öncü rüzgar modelleme şirketi Vortex’in uzmanları bir konuda çok açık: Reanaliz çalışmaları, küresel endüstriye kapsamlı ve tam teşekküllü bir çözüm sunmaya yönelik ileri rüzgar modelleme teknolojisini ileri götüren yakıttır.

Şirket hesaplama merkezinde ECMWF Copernicus ERA5 reanalizinin ilk dalgasını uygulamaya kısa süre önce koydu ve şu anda Vortex bütün rüzgar ve saha ürünlerini reanaliz teknolojisindeki bu yeni gelişmeyle ileri götürmektedir.

Roma’da gerçekleştirilen Beşinci Reanaliz Konferansı sonrasında Vortex’in Ar-Ge yöneticisi Gil Lizcano ERA5 Reanalizinin bayrağını Amsterdam’da yapılan WindEurope 2017’de açtı ve şirketinin müşterilerine “mahallenin yeni çocuğu” reanalizin avantajlarını nasıl sunacağını açıkladı. Lizcano, Vortex’in ECMWF Copernicus ERA5 Reanaliz veri setini hayata geçirmesinin sebebini, güncellenmiş veri işleme sistemi, modelleme çekirdeği ve alan/zaman çözünürlüğünün yüksek olmasıyla nedeniyle ileri bir adımı temsil etmesi olarak açıkladı.

ERA5 kendi başına da kullanışlıyken, Vortex daha fazla işlemle daha fazla değer katmaktadır. Pau Casso, Vortex’in Teknik Müdürü, durumu “Rüzgar santrallerinin planlaması 100 m çözünürlüklü, boşluksuz küresel rüzgar verisine ihtiyaç duymaktadır. Biz elimizde olan en iyi reanalizi ölçeklendiriyoruz ve ERA5 günümüzde en iyi seçenek.” diyerek açıkladı.

Casso’nun çalışma arkadaşı CEO Pep Moreno ekledi: “Bunun sadece geliştirmede küçük bir adım olduğunu düşünebilirsiniz ama hassasiyette devasa bir sıçrama. ERA5 modelleme sistemimize çalışması için daha iyi küresel arkaplan bilgisi sağlamaktadır, bu sayede simülasyonlarımız daha yüksek çözünürlüklere ulaşmaktadır”.

İlk ERA5 setinin (şu anda 2010-2016 arası mevcut) piyasaya sürümünden sonra Vortex ERA5 reanalizini ölçeklendirmekte ve şirketin bütün modelleme zincirine dahil etmektedir. Gil Lizcano şirketin şu ana kadar alınan sonuçlardan çok memnun olduğunun altını çizip, verinin çok sıkı iç testlerden geçmekte ve Vortex kayıtlarında ilk defa ulaşılan etkileyici bir R2=1.00 korelasyon katsayısı sonucuna varıldığını belirtmektedir. “ERA5 verisi bize çok daha iyi bir korelasyon katsayısı verdi ve ürünlerimizdeki günlük çevrimleri, mevsimselliği ve tutarlılığı iyileştirdi. Bütün bunlar geniş ve orta ölçekli modeller arasında daha iyi bir zincir olması sayesinde. Örneğin, şu anda düşük seviye jet fenomenini doğru yükseklik ve doğru anda tespit edebiliyoruz.”

Ortalama rüzgar hızı sapması ciddi şekilde düştü, bu da Vortex’i şirketin kuruluşundan bu yana olan en önemli sistem güncellemesiyle ERA5’i bütün ürünlerde (MAPS, FARM, LES, vb.) uygulamaya sokmasına sebep oldu.